Előadássorozatomban azt szeretném megmutatni, hogyan lehet a hazánkban honos, kertünkben termeszthető vagy a környezetünkben gyűjthető, könnyen felismerhető gyógynövényekből olyan házipatikát kialakítani, ami az átlagos betegségek legnagyobb részére gyógyírt jelenthet. Receptjeim tervezésénél, összeválogatásánál a hatásosság, a biztonságosság, a könnyű és zero waste hozzáférhetőség mellett fontos szempontot jelentett az elfogadható íz és külső is.
Ebben az előadásban a gyógynövények különböző feldolgozási és felhasználási módjait fogom bemutatni. Az előkészítő lépések bemutatása után rátérünk a különböző kivonatkészítési lehetőségekre. A hagyományos teakészítéstől kezdve, az olajos macerátumokon, tinktúrákon, balzsamokon, elixíreken, gyógyborokon, szirupokon át a különleges „enfleurage” illóolajkivonó technikáig sok mindent érintünk. A kivonatfajtákat a felhasznált oldószer alapján csoportosítjuk. Részletesen átbeszéljük melyik módszernek mi az előnye, hátránya, mikor érdemes alkalmazni. Szó lesz az eltarthatóságról, a készítés apró trükkjeiről, buktatóiról, variációs lehetőségekről. Olyan praktikus kérdéseket érintünk pl. hogy melyik gyógyteát mikor érdemes fogyasztani?, hogyan készítsünk házilag mérőhengert?, hogyan hígítsuk a gyógyszertári alkoholt?, milyen olajat használjunk a maceráláshoz?
És bár ebben az előadásban nem a gyógynövények hatásáé a főszerep, példaként átbeszéljük egy szájüregi sebek pl. afta kezelésére szánt zsályagél, egy meghűlés elleni szirup, egy feszültségoldó elixír, egy több évszázados technikával készült herpeszbalzsam és egy gyors körömvirágbalzsam receptjét és készítését.